Hej Lene,
Efter rygestop har jeg taget snart 10 kg på. Det kikser for mig med at tabe mig/lægge min kost om. Det kører op og ned - typisk 2-3 kg. pr. uge. Jeg synes ellers jeg er motiveret, men ved godt at jeg gør det forkert. Jeg synder lidt den ene dag, fordi så kan jeg bare lade være med at spise noget den næste osv. og jeg ved det er forkert, men kan bare ikke komme ind på rette spor.
P.g.a. handicap kan jeg ikke være så fysisk aktiv – højst gå nogle ture. Derfor skal der ikke indgå motion i min omlægning af kost/vægttab. Kan det lade sig gøre at tabe sig alligevel?
Hilsen, Tina
__________________________________________________
Kære Tina,
Det kan sagtens lade sig gøre at tabe sig selvom du ikke er så fysisk aktiv. Jeg syntes det er vigtigt at du i første omgang forsøger at lave en liste over fordele og ulemper ved at vægttab – mærk efter er du villig til at gøre den indsats det kræver at tabe sig..
På det du skriver aktuelt fornemmer jeg at du bruger en masse unødig energi på at gøre et halvhjertet forsøg på vægttab.....det er bare for ærgeligt. Tag en beslutning og forsøg at sætte dig nogle kortsigtede overskuelige mål, så er det ofte lettere at holde motivationen oppe. Alternativt kan du jo opsøge en diætist i dit lokalområde, hvis du føler at du behøver professionel støtte udefra.
Held og lykke med projektet.
De bedste hilsner,
Kategori: Diætist
