Landsforeningen Autismes formand Heidi Thamestrup mener, at der generelt mangler fokus på, at autister også bliver ældre.
"Ældre med autisme er slet ikke et emne for politikere, forskere og medier. Det vil vi ændre. Vi ved, ældre med autisme har udfordringer på en række områder, og at udfordringerne bliver overset – nu skal vi få den nye viden delt, så vi kan begynde at behandle ældre autister mere værdigt," siger hun.
Undersøgelser viser blandt andet, at de ældre har brug for mere målrettede indsatser, hvor der er fokus på den enkelte, da de hver især oplever forskellige udfordringer ved at blive gamle. Det kan være simple tiltag for at få bedre syn eller hørelse, og bedre planlægning af hverdagen hjemme. Eller det kan være større behandlinger af sygdomme hos lægen og tilvænning til en hverdag som pensionist.
Læs mere om det at blive ældre som autist på Landsforeningen Autisme