Det danske luksusbrand Noir og Dansk Design Center har samarbejdet for at få dansk mode repræsenteret under New York Fashion Week. Lørdag den 8. september indtager Noir catwalken for at vise deres beklædningskollektion og nye lingerikollektion.
"Noir er et godt eksempel på en professionel drevet modevirksomhed med en bæredygtig forretningsmodel. Dansk Design Center har derfor valgt at indgå et samarbejde med Noir, herunder ydet Noir økonomisk støtte med henblik på en fælles branding af dansk mode og design i New York.", siger Christian Scherfig, adm. direktør i Dansk Design Center.
Noir er mode til kvinder på et plan, der rækker langt ud over Danmarks grænser. Noir er nemlig uløseligt forbundet med søsterprojektet IlluminatiII, der markedsfører og sælger bomuld fra Uganda.
Bomulden produceres af afrikanske bomuldsbønder, der bliver betalt en fair pris og samtidig har arbejdsforhold, der ligger langt over de gængse i Uganda.
Intentionen er, at ikke kun Noir får glæde af den bomulden, men at materialet skal sælges til andre produktioner i branchen. På den måde er Noir på flere måder en flot repræsentant for den danske modebranche.
"Ved at være en del af New York Fashion Week er Noir med til at kaste nyt lys over dansk mode og design. Danmark tager dermed et skridt i den rigtige retning, når det gælder om at markere sig som en vigtig spiller blandt de internationale design- og modenationer," forklarer Christian Scherfig.
Kategori: Stil & mode
