Berlin har aldrig været tættere på Danmark. Berlin er blevet en lang weekend-destination for flere og flere danskere. Transportmulighederne er mange, det er nemt og billigt at flyve og Berlin har et endeløst udbud af alt mellem himmel og jord. Der er masser af kunst og kultur, masser af hoteller, mere end 7.000 caféer og restauranter, super shopping og priserne er lave, i hvert fald sammenlignet med danske forhold.
Berlin er en stor by med næsten 4 millioner indbyggere, og selvom transportsystemet er veludbygget og effektivt er det nok så relevant at kigge på geografi når man skal vælge hotel. Efter flere anbefalinger valgte vi området omkring Savigny Platz i et af Berlins gamle velhaverkvarterer, Charlottenburg, og vi valgte Hotel Aida i Knesebeckstrasse 29, strategisk beliggende midt mellem pladsen og Kurfürstendamm, byens længste og mest imponerende shopping gade.
Småt men godt
Hotel Aida ligger et stenkast fra Savigny Platz og S-bane stationen af samme navn - med direkte forbindelse til Schönefeld lufthavn, se nedenfor. Aida har til huse i en smuk gammel bygning, nænsomt renoveret med høje hvidmalede paneler, gamle kaminer og stuk i loftet. Det lille familiedrevne hotel har kun 23 værelser, ikke to af dem er ens, de har alle bad og toilet, dobbeltseng og TV og alle er beliggende på 2. sal.
Trods hotellets status som familiehotel, føler man faktisk et internationalt vingesus, når man er gæst. Her er 24 timers room service og på en varm sommerdag sætter ejeren Jürgen Urbschat gerne en lille elektrisk vifte op for enden af sengen. Serviceniveauet er i top, her mødes det jordnære med der internationale der i smuk forening gør opholdet til lidt mere en blot en banal overnatning.
Morgenmad – og middag - når det er bedst
I forbindelse med receptionen på 1. sal ligger restauranten og den tilhørende bar med en lille balkon og udsigt mod Kurfürstendamm. Her serveres en morgenbuffet der næsten er en overnatning værd. Der er masser af frisk frugt, nybagt brød, lufttørret landskinke, udvalgte modne og smagfulde oste, æg, fransk leverpostej og alverdens tysks spegepølser. Disse lokaler er hotellets bankende hjerte. Her mødes gæster i morgengryet og i løbet af dagen og aftenen, hvor de finder vej til den lille balkon med en drink eller et glas velskænket fadøl fra baren.
I stueetagen, og med udeservering i sommermånederne, ligger den eksklusive Restaurant Sachs med et menukort og et vinkort der kan tilfredsstille enhver gourmet. Køkkenet er internationalt med et solidt fæste i solide tyske råvarer. Masser af spændende forretter, prøv en tapas-variation til €8,50 eller en risotto med kantareller til €9, hovedretter fra €15-25, blandt dem en super kalveschnitzel med gemüse til €18,50. Vi var 4 mennesker, vi fik forret, schnitzel, desserter og såvel Spätburgunder som Dornfelder vine og vi betalte € 210.
I området omkring Hotel Aida og Savigny Platz bugner det med spændende restauranter, caféer, barer og forretninger.
<link https: www.vagabond.info _blank>
Kategori: Rejser
