Titel: Mars og Venus får konflikter
Forfatter: John Gray
Oversættelse: Kirsten Vesterager
Forlag: Borgen
Det høje stressniveau i samfundet belaster også parforholdet, og vi reagerer ofte uhensigtsmæssigt på hinanden. Vi tror, at vores partner er skyld i vores problemer, men det er i høj grad vores egen manglende evne til at håndtere stress, vi må se på. Kvinder og mænd håndterer stress forskelligt, bl.a. fordi der er hormonelle forskelle på, hvad der reducerer stress og genopbygger energien hos de to køn, og det kan medføre konflikter.
Under et skænderi vil kvinden tale om problemerne, mens manden vil handle her og nu. I den situation synes manden, at kvinden er alt for følelsesladet, urimelig og krævende, mens kvinden synes, manden er arrogant, rethaverisk og ukærlig. Og så kommer vi hurtigt til at skændes om den måde, vi har konflikter på.
Gray viser, hvorfor skænderier eskalerer, og fortæller om de fjorten mest almindelige fejltagelser, henholdsvis mænd og kvinder begår under et skænderi.
Han giver også anvisning på, hvad man kan gøre for at blive gode venner igen, også når man ikke kan blive enige om, hvad der gik galt, eller hvem der har skylden.
Til slut fortæller han, hvordan man kan skabe livslang kærlighed i parforholdet.
John Gray er amerikansk psykolog og forfatter til megabestselleren "Mænd er fra Mars, Kvinder er fra Venus" samt en lang række andre bøger.
Bestil online
Kategori: Parforhold
