Børn der har svært ved at lære kan eventuelt hjælpes meget langt hen ad vejen og opleve en stor forandring på indlæringsevnen ved tilførsel af kosttilskud.
Et stort forsøg der skal belyse hvilken effekt fiske og planteudtræk har på koncentration og indlæringsevne hos børn med indlæringsproblemer har produceret forbavsende resultater.
Et enkelt barn har oplevet et fremskridt i indlæringsevnen, der kan sammenlignes med 4 års udvikling efter kun 12 uger på de afprøvede kosttilskud. I andre tilfælde blev indlæringsevnen udvidet om 2 år i den samme 12 ugers periode, og forskergruppen der har forestået forsøget mener at det er på grund af den ekstra tilføjelse af vitaminer og mineraler.
Børn i 13 grundskoler i England er midt i en seks måneders proces hvor man analyserer effekten af kosttilskud på evnen til at lære.
Børnene er i alderen seks til elve år og allerede ligger der positive tegn på forskernes bord der tyder på at kosttilskud har en stor indflydelse på børn der lider af koncentrationsforstyrrelser, hyperaktivitet og ordblindhed, bl.a.
Forskerholdet ledes af dr. Madelaine Portwood, der mener at mangel på bestemte fedtsyrer kan være roden til seriøse indlæringsproblemer. Hun fortæller: "Denne undersøgelse er banebrydende og kan virkelig betyde en stor forandring. De første resultater er lovende men den endelige konklusion vil først foreligge i september."
Projektet har også vist mærkværdige livsstilsforandringer hos børnene, som har fået større selvtillid. Det er en mulighed for at undersøgelsen bliver udvidet til at dække børn med normale indlæringsevner og voksne.
Kategori: Kost & Ernæring
