Forfatter: Rachel Trezise
Omfang: 198 sider
Forlag: Aronsen
Rachel Trezises anden udgivelse på dansk. Det er en fuldstændig usminket selvbiografi, som har modtaget fantastiske roser både herhjemme og i udlandet.
Den internationale presse skrev bl.a.:
En sørgelig historie. En triumf for litteraturen. (Time Out)
Rachel Trezise er den første forfatter i hendes generation, der udforsker stofmisbrugskulturen og fattigdommen i Wales. Og samtidig er hylende morsom. Hun er en stor komiker. (Harpers & Queen)
Om bogen
´Der var noget, der tydede på, at jeg var blevet født ind i en blindgyde.´ Den konklusion kommer Rebecca frem til allerede som 4-årig, mens hun står på fliserne foran huset. Her ser hun måbende, at hendes far bakker ud af indkørslen for sidste gang, mens hendes mor prøver at ramme bilen med en mælkeflaske.
Og følelsen af at være drejet forkert forfølger Rebecca op gennem hendes barndom og ungdom. Hun er vidne til vold, alkoholisme og arbejdsløshed, og som om det ikke er nok, kan hun ikke nøjes med at være tilskuer til pædofili. Hun mærker det. Så Rebecca gør alt for at finde en vej ud. Ud af sin krop, ud af familien og ud af blindgyden.
Ned i akvariet og op igen er en historie om alt det, intet menneske fortjener at opleve. Og det er en historie om, hvordan en pige kaster sig ud i stoffer, flygter hjemmefra og på vejen ramler ind i den store kærlighed. Med bidende realisme beskriver Rachel Trezise, hvordan hun oplevede sin barndom. Der er ingen selvmedlidenhed, men til gengæld masser af sort humor og ukuelig vilje til livet. Bestil online
Kategori: Skønlitteratur
