Forfatter: Knud Romer
Omfang: 176 sider
Forlag: Athene
Køb bogen her >>
Anmeldelse:*****
En underfundig erindringsroman af falstringen Knud Romer, som tryllebinder læseren med sin på en gang groteske, morbide og samtidig lune fortællerstil.
Knud Romers mor var tysker med et jernkors derhjemme i mahognichatollet. Hun var stolt af sit ophav, selv om det affødte både isolering og mistænksomhed blandt familiens provinsielle medborgere. Og decideret udelukkelse fra hendes mand og altså Knud Romers fars danske familie.
Selv om bogen til tider er mørk og dyster som en regnfuld novemberdag, har Knud Romer en eminent evne til at skildre sine især tyske familiemedlemmer i et både kærligt og komisk lys, så man midt i al den grå jammer alligevel fornemmer en samhørighed og en lysende og oprigtig stolthed.
En stolthed, der lyser op i en ellers så trist hverdag i 60’ernes Nykøbing Falster, som ifølge forfatteren ikke havde meget andet at byde på end mobbende kammerater og sumpede roemarker.
Man bliver fra første side grebet af stemningen. Man forarges, glædes, griner og fælder samtidigt en lille tåre. Dermed kan man vel stort set ikke forlange mere af en bog.
Fire store stjerner.
Bestil online
Kategori: Krimier
