Anmeldelse af Nønne Lønne Votborg
Titel: Når livet er en fest - Mad til gæster
Forfatter: Marie Melchior
Forlag: Gyldendal
Spontan madglæde på tryk
”Når livet er en fest” er en sansemættet bombardement af smagfulde opskrifter til sammenkomster af enhver art. Stilen er et miks mellem det franske bondekøkken, mormors moderne danske og masser af solskin som krydderi! Det dufter af Middelhav og minder om Mormor! Sundt, spændende og simpelthen så festligt, som vi med rette kan forvente. Uden en hel masse dikkedarer, så vi kan holde fest spontant. Det er en bog, der indfrier forventningerne og kun har ét problem: vi vil have mere af den gode mad!
Livets madmosaik
For det er begrænsningens svære kunst, der vanskeliggør manøvren for Marie Melchior. Sprudlende og veloplagt beretter hun om sin barndom, der både bød på forældrenes finere madlavning og bedsteforældrenes ”mormormad”, årene i Belgien som voksen og sit arbejde som professionel kogekone i ”Maries Køkken” efterfølgende. Alt sammen noget der har sat sine spor på den mad, vi sammen kan nyde i ”Når livet er en fest”. Men bogen kan næsten ikke rumme det hele, og ender da også med at må klippe en hæl og hukke en tå for at få det hele til at gå op. Således må vi nøjes med bare to stykker natmad – en opskrift på leverpostej og rugbrød – og jeg synes ærlig talt, det ville være bedre at undlade afsnittet. Vi er nok nogle, der havde sat næsen op efter flere ”gå hjem”-forslag og ”skrub af”-fristelser.
Uformelt og overkommeligt
Marie Melchior har sans for at gøre festen lækker, let og ligetil med sine idéer og opskrifter. Festerne er uformelle, og stemningen frisk ligesom Marie Melchiors idéer til selskabelige arrangementer vi kan invitere til: brunch, søndagsfrokost, kagebord, den store fest, coktailparty, grillfest, picnic, høstfest, tapas og Decemberkomsammen. Der er meget at se til for den travle vært og værtinde! Men også for ivrige Marie Melchior, der øser ud af gode råd og tips men ikke helt når i mål. Anekdoterne og den vigtige vejledning flyder sammen og det synes jeg er uheldigt. Som læser bliver det svært at holde fast i, hvad der væsentligt. I mine øjne er største fejl, at forfatteren i farten glemmer alt om hygiejneråd. Dét duer ikke, når man inviterer gæster.
Begivenhedsrig fest
Til gengæld emmer ”Når livet er en fest” af fornyelse, flotte detaljer og finesser, som får musikken til at spille i samme sekund maden når bordet. Marie Melchior er en dygtig kogekone, med den der uvurderlige evne til at kombinere husmoderligheden med tidens hotteste madtrends! Hvor er det velgjort og herligt at blive inviteret med til festen. Jeg hejser flaget!
Bestil online
Kategori: Kogebøger
