Forfatter: Ditte Larsen og Inga W Pantzar
Omfang: 96 sider.
Forlag: Olivia.
Romantisk Country Strik er et potpourri af håndarbejder i forskellige teknikker og materialer med mange anvendelsesmuligheder.
Bogen indeholder både enkle og mere tidskrævende arbejder, men de detaljerede vejledninger skulle få alle sikkert igennem.
Med inspiration fra tidligere tiders håndarbejdstraditioner har Ditte Larsen og Inga Walløe Pantzar lavet tørklæder og tilbehør i gimpning, et valket hestedækken med tambureret motiv, og en del hæklede blondemodeller er det også blevet til.
Desuden får du opskrifter på klassiske beklædningsdele som små bluser, toppe, trøjer, taljerede jakker, kjoler, nederdele, capes, tørklæder, en masse smukt pynt og tilbehør og en helt uundværlig grundmodel, som kan varieres i det uendelige. Her er idéer til dig selv, hunden, hesten og hjemmet – alt i de skønneste boudoirfarver.
Læn dig tilbage, nyd de lækre billeder, de skønne modeller, og lad opskrifterne føre dig igennem udførelsen af de romantiske design. Udover de mange vidunderlige opskrifter på strik, indledes bogen med opskrifter på engelsk frugtkage og scones. Så der lægges i den grad op til hygge i en mørk tid med pragtfulde strikkerier med navne, som "Clothilde", "Dagmar" og "Maude".
Bestil online
Kategori: Hobbybøger
