Topmenu

Kategori: Sundhed

Ikke så overraskende, er det særligt de yngste i alderen 18-29, som tegner sig for størstedelen af skaderne i forbindelse med alkohol.

Undersøgelse: Danskerne drikker sig så fulde, at de kommer til skade 

De fleste af os har nok prøvet det. Vi er til fest, der bliver serveret alkohol, og der ryger måske lidt mere ind af de våde varer, end hvad godt er. Samtidig med, at promillen stiger, ryger fornuften sammen med balanceevnen. Det betyder, at vi lettere gør dristige ting som fx at cykle fulde hjem, selvom vi burde tage en taxa eller stille os på en stol og danse, med det resultat, at vi falder og slår os.

“Der er et gammelt ordsprog, der lyder: Når alkoholen går ind, går fornuften ud. Det stemmer meget godt overens med den tendens, vi ser hos Gjensidige Forsikring. Hvert år ser vi nemlig rigtig mange danskere, der kommer til skade, simpelthen fordi de har drukket for meget alkohol,” siger Henrik Sagild, direktør for Skade i Gjensidige Forsikring.

Ikke så overraskende, er det særligt de yngste i alderen 18-29, som tegner sig for størstedelen af skaderne i forbindelse med alkohol. I denne aldersgruppe er hele 26 procent kommet til skade i større eller mindre grad, fordi de havde drukket for meget alkohol.

“Det er ikke så underligt, at størstedelen af dem, der kommer til skade, er de helt unge. Jo yngre vi er, jo mere dumdristige har vi en tendens til at være. Og så må man ikke underkende, at det særligt er de unge, der fester samt eksperimenterer med alkohol,” siger Henrik Sagild.

Kommer til skade ved firmafester

Dog viser undersøgelsen også, at den lidt ældre aldersgruppe ikke kan sige sig fri fra ulykker efter indtagelse af alkohol. Undersøgelsen viser nemlig, at 11 procent af de 30-39 årige er kommet til skade ved en firmafest, mens andelen af de 18-29 årige ligger på 9 procent.

“Når folk drikker for meget, går det oftest ud over hovedet/ansigtet, tænderne samt arme, hænder og ben. Generelt kan man sige, at skaderne bevidner om, at ens refleksevne har været så nedsat pga. alkoholpåvirkning, at man ikke har kunnet tage fra i f.eks et fald,” siger Henrik Sagild.

“Tallene taler sit tydelige sprog og viser, at det ikke er ualmindeligt at drikke lidt mere, end hvad godt er, og det gælder for både voksen og unge. I sidste ende kan det betyde skader og ulykker, som kunne have være undgået. Lad os tænke os om, førend vi tager den næste genstand,” siger Henrik Sagild.

 

Gode råd om alkohol

  • Undgå at drikke på tom mave
  • Tag et glas vand for hver genstand, du indtager
  • Hold øje med dine medmennesker og tilbyd din hjælp ved behov
  • Tag en snak med din teenager om god alkohol adfærd

 

Sundhed
Antibiotikaresistens - Hvad er det, og kan udviklingen bremses? 

Der er skrevet så meget om faren ved antibiotikaresistens, at man næsten kan gyse ved tanken. Men hvad betyder det egentlig - og risikerer vi virkelig, at antibiotika en dag ikke virker?

Læs mere
Sundhed
Kan man tygge sig til en bedre hukommelse? 

At tygge maden grundigt forbindes normalt med fordøjelsen. Men forskning peger på, at vores evne til at tygge også kan hænge sammen med, hvor godt hjernen fungerer med alderen.k hjælper teksten.

Læs mere
Sundhed
Demens og livsstil: Nyt studie viser, hvilke risikofaktorer der forbindes med forandringer i hjernen 

Blodtryk, kolesterol, rygning og diabetes har ikke kun betydning for hjertet. De kan også hænge sammen med forandringer i hjernen, som senere kan spille en rolle ved demens. Det viser et nyt studie fra Lund Universitet, hvor forskere har fulgt knap 500 personer i omkring fire år.

Læs mere
Sundhed
Wegovy og hjertet 

Wegovy er mest kendt som vægttabsmedicin, men de senere år er præparatet blevet interessant af flere grunde end vægttab. Forskning viser nemlig, at Wegovy hos en bestemt gruppe patienter også ser ud til at kunne mindske risikoen for alvorlige problemer med hjerte og blodkar.

Læs mere
Sundhed
Type 2-diabetes - Ny viden om hjerte, nyrer og behandling 

Diabetes er langt mere end forhøjet blodsukker. Det er en kronisk sygdom, som over tid kan påvirke blodkar, hjerte, nyrer, øjne og nerver. Type 2-diabetes er den mest almindelige form, og antallet af danskere med sygdommen er steget markant de seneste årtier.

Læs mere
Livsstil
Forskning: Skærmtid er ikke bare skærmtid 

Mange timer foran fjernsynet er ikke det samme som mange timer foran en computer. Flere undersøgelser peger på, at det ikke kun handler om, hvor længe man sidder ned - men også om, hvad hjernen laver imens.

Læs mere
Pinterest Facebook Twitter RSS Instagram
Nyhedsbrev
Tilmelding til KvindeGuidens nyhedsbrev
Gaveidéer
^