Topmenu

Kategori: Sy & Strik

Sweatshirts, af Sofie Meedom 

Med syhæftet 'Sweatshirts' har Sofie Meedom kreeret endnu et super inspirerende og æstetisk værk med med smukke modeller, syteknikker, guides og vejledninger – og alt sammen formidlet på den overskudsagtige måde der gør at man får lyst til at gå i gang med det samme. Med udgangspunkt i en grundmodel vises hvor let det er at designe og sy dine egne sweatshirts. Alle modeller er syet efter den samme enkle fremgangsmåde, der både tager nybegyndere i hånden og samtidig inspirerer de mere rutinerede.

Med enkle greb forvandles grundmodellen til toppe, bluser og kjoler. Hæftet rummer en grundig gennemgang af forberedelser, syteknikker og et mønsterark (XS-XL). Det eneste du skal er at købe stoffet – alt andet er i hæftet.  

Titel: Sweatshirts
Forfatter: Sofie Meedom
Omfang: 32 sider + mønsterark (60 x 86 cm)
Forlag: Forlaget Vingefang
Bestilling: Bogen kan bestilles her

Sy & Strik
Strik med ét enkelt fed - af Mette Hvitved 

Med bogen 'Strik med ét enkelt fed' viser Mette Hvitved, hvordan man kan få det maksimale ud af selv små mængder garn. Bogen rummer hele 25 opskrifter, som alle kan strikkes med blot ét fed garn - altså under 100 gram.

Idéen er lige så enkel som genial: at give nyt liv til de smukke, håndfarvede…

Læs mere
Hobbybøger
Ultra Easy - af Christine Skylvad og Elisabeth Johannessen 

Efterårets ustadige vejr og dunkle eftermiddage inviterer til stille stunder i sofaen og en god kop te. Så mangler der bare en hyggelig syssel - og måske kunne det være et lille strikkeprojekt. Noget meningsfuldt og praktisk, du får glæde af i hverdagen.

Læs mere
Sy & Strik
Nemme og smukke klude - Kludekræmmerens Håndklædebog  

Efter mange års pause fandt Dorte Hummelshøj Jakobsen strikkepindene frem som kur mod stress. Hendes egne opskrifter blev hurtigt populære i diverse strikkegrupper på nettet, og det forstår man, når man ser de mange flotte designs.

 

Læs mere
Sy & Strik
Hundestrik 

Hundestrik er mere populært end nogen sinde. I denne bog af Sys Fredens findes et rigt udvalg af strikket og hæklet tøj til hunde fra det helt enkle til det mere mønstrede og farverige, der lyser op i gadebilledet.

Læs mere
Pinterest Facebook Twitter RSS Instagram
Nyhedsbrev
Tilmelding til KvindeGuidens nyhedsbrev
Gaveidéer
^