Har du fået fyldt kurven, finder du mere inspiration her:
Her finder du KvindeGuidens oversigt over steder rundt om i landet, hvor private kan komme og plukke æbler selv.
Tjek altid plantagens hjemmeside, inden du kører hjemmefra. Modning, høst og vejret betyder, at både åbningstider og hvilke sorter, der kan plukkes, kan ændre sig i løbet af sæsonen.
Selvpluk æbler på Sjælland
- Lindehøjgård - Allerød
Lindehøjgård ved Allerød har gennem flere år haft selvpluk af en lang række danske æblesorter.
Adresse: Sandholmgårdsvej 31, 3150 Allerød
Mere information: lindehoejgaardfrugt.dk
- Frydenlund Slot - Vedbæk
På Frydenlund Slot nord for København er der selvpluk af økologiske æbler og pærer. Hvilke sorter der er modne, skifter gennem efteråret.
Adresse: Frydenlunds Alle 23B, 2950 Vedbæk
Mere information: frydenlundslot.dk
- Kildebrønde Frugtplantage - Greve
Kildebrønde Frugtplantage syd for København tilbyder selvpluk af forskellige æblesorter gennem efteråret.
Adresse: Kildebrønde Landevej 41, 2670 Greve
Mere information: kildebronde.dk
- Holmevang Frugtplantage - Taastrup
Hos Holmevang Frugtplantage ved Taastrup er der selvpluk af æbler i efterårssæsonen. Plantagen oplyser løbende, hvilke dage og sorter der er aktuelle.
Adresse: Frederiksholmsvej 3, 2630 Taastrup
Mere information: holmevangfrugtplantage.dk
- Ventegodtgaard - Lille Skensved
På den økologiske Ventegodtgaard kan man plukke æbler i efterårsmånederne. Blandt sorterne findes klassiske danske æbler som Aroma, Ingrid Marie og Elstar.
Adresse: Naurbjergvej 26, 4623 Lille Skensved
Mere information: ventegodtgaard.dk
- Strandegård - Faxe
Strandegård ved Faxe har økologisk æbleplantage med selvpluk i sæsonen. Her dyrkes flere forskellige sorter, som modner på forskellige tidspunkter.
Adresse: St. Elmuevej 15, 4640 Faxe
Mere information: strandegaard.dk
Selvpluk æbler på Fyn
- Fjellebroen Frugtplantage - Vester Skerninge
Fjellebroen Frugtplantage på Sydfyn har tradition for selvpluk af mange forskellige æblesorter i efteråret.
Adresse: Fjællebrovejen 28, 5762 Vester Skerninge
Mere information: fjellebroenfrugt.dk
- Lindved Frugt - Odense
Hos Lindved Frugt syd for Odense kan man i æblesæsonen gå ud i plantagen og plukke blandt forskellige sorter.
Adresse: Hegningvej 2, 5260 Odense S
Mere information: Lindvedfrugt.dk
- Nybro Frugtplantage - Mesinge
Nybro Frugtplantage på Nordøstfyn tilbyder selvpluk af æbler og andre frugter i sæsonen.
Adresse: Lille Salbyvej 54, 5370 Mesinge
Mere information: Nybrofrugt.dk
- Fjordvang Frugtplantage - Otterup
Fjordvang Frugtplantage nord for Odense har selvpluk af æbler i sensommeren og efteråret.
Adresse: Hasmarkmosen 18, 5450 Otterup
Mere information: fjordvangfrugtplantage.dk
Selvpluk æbler i Jylland
- Karensminde Frugtplantage - Odder
Karensminde Frugtplantage ved Odder har selvpluk af æbler og flere andre frugter i sæsonen.
Adresse: Eriksmindevej 38, 8300 Odder
Mere information: karensminde-frugt.dk
- Stevninggård - Nordborg
På Als tilbyder Stevninggård selvpluk af forskellige frugter og grøntsager i løbet af sæsonen, blandt andet æbler.
Adresse: Stevning Gade 23, 6430 Nordborg
Mere information: stevninggaard.dk
Godt at have med til æblepluk
Tag en kurv, pose eller spand med, medmindre plantagen oplyser, at emballage udleveres på stedet. Praktisk fodtøj er en fordel, især efter regn, og på varme dage kan en flaske vand være god at have med.
Følg plantagens anvisninger om, hvilke rækker og sorter der må plukkes. Æbler kan godt se modne ud, selv om de først skal høstes senere.
Og smag på æblerne undervejs, hvis plantagen tillader det. Et nyplukket æble direkte fra træet er trods alt en væsentlig del af turen.
