Jeg har været utro med en kollega og fortalte det til min mand. Vi blev sammen, men mine tvivl er ikke forsvundet. Nogle dage fungerer vi, andre skændes vi voldsomt, og jeg drømmer om et andet liv og om den kollega, jeg var sammen med. Samtidig har jeg svært ved tanken om at gå, især på grund af vores barn.
Jeg kan genkende et mønster i mit liv: Jeg bliver forelsket, savner hurtigt mere og ender med at være utro eller forlade forholdet. Jeg ved ikke, om jeg keder mig, er rastløs eller bare aldrig har fundet den rigtige. Jeg føler mig fastlåst og forvirret og ved ikke, hvad jeg skal gøre.
Hilsen H
Hej H
Du beskriver både et ægteskab, hvor dine behov ikke bliver mødt, og et gentagende mønster i dine relationer. Mange kvinder savner følelsesmæssig nærhed og bekræftelse, mens mange mænd har svært ved at udtrykke deres følelser – og det kan skabe stor afstand i et forhold.
Samtidig peger din historie på en indre uro eller tomhed, som du tidligere har forsøgt at fylde med nye forhold og forelskelse. Når hverdagen bliver stabil og forudsigelig, kan længslen efter intensitet og bekræftelse vokse.
Mit råd er, at du først og fremmest arbejder med dig selv – gerne med professionel hjælp – for at styrke dit selvværd og forstå dine mønstre. Dernæst bør du, i rolige stunder, fortælle din mand tydeligt, hvad du savner, uden pres eller bebrejdelser. Måske kan I udvikle jer sammen, måske ikke - men før du træffer en stor beslutning, er det vigtigt, at du bliver klogere på, hvad der driver din utilfredshed.
Det kræver mod og selvindsigt, men det er nødvendigt, hvis du vil træffe et valg, du kan stå inde for - både for din egen og din datters skyld.
Mange hilsner fra
KvindeGuiden.dk
Om brevkassen
Spørgsmål til brevkassen kan være redigeret og forkortet af redaktionen for at sikre klarhed og læsevenlighed. Svar i brevkassen er tænkt som inspiration og refleksion og kan ikke træde i stedet for professionel rådgivning eller behandling.
