Kære læser,
Jeg har forespurgt hos Hoftelegrafen, og har her fået oplyst, at den korrekte påklædning for en kvinde er "pænt tøj, kjole eller dragt til formiddagsbrug". Det vil formentligt svare til det, vi andre forstår ved en spadseredragt, som ikke er sort, eftersom sort ikke er til formiddagsbrug.
Dronningen skal du tiltale "Deres Majestæt". Det er meningen, du skal give hende hånd, når det bliver din tur. Til det brug skal du have hvide handsker på. Det kan derfor være, du skal ud og investere i et par hvide bomuldshandsker.
God fornøjelse!
Sanne Udsen
Sanne Udsen er dansk etiketteekspert, forfatter og rådgiver med speciale i takt, tone og sociale spilleregler. Hun er især kendt for sine klare og kontante svar i brevkasser og klummer, hvor hun sætter ord på, hvad der er god opførsel - også når det bliver svært.
Hun har skrevet flere bøger om etikette, blandt andet om omgangsformer i arbejdsliv og privatliv, og er kendt for sin direkte stil, hvor sund fornuft, ansvar og respekt for andre går hånd i hånd. Sanne Udsen arbejder for at gøre gode manerer jordnære og brugbare i hverdagen - ikke højtidelige, men menneskelige.
Læs mere om Sanne Udsen og hendes forfatterskab på Udsen.dk
