Topmenu

Kategori: Stil & mode

Optimisme på modemessen

Optimisme på modemessen 

Trods nedgang i besøgstallet vurderer arrangørerne bag messerne: CIFF - Copenhagen International Fashion Fair og Gallery i Forum, en spirende optimisme ...

Kronprinsesse Mary aflægger besøg hos Marlene Biger under messen ...Fotograf: Claus Starup


Sommerudgaven af den københavnske modeuge er slut. Trods nedgang i besøgstallet vurderer arrangørerne bag messerne: CIFF - Copenhagen International Fashion Fair og Gallery i Forum, en spirende optimisme.

Optimismen kunne blandt andet mærkes på CIFF TREND SHOW, hvor designerbureauet Femmes Regionales havde skabt et farvestrålende show med blandt andet balloner, blomster og masser smil fra modellerne.

Også flere udstillere beretter om en positiv messe, selvom branchen generelt melder om krise. Henriette Plejdrup fra brandet MONTA, som udstiller for første gang på modemessen, fortæller:

"Der har været rigtig god interesse fra indkøbere. Selv de "små" forbrugere – børnene, har vist begejstring for mærket og spurgt til, hvornår det kommer i butikkerne."

MONTA havde besøg af børn på standen, da den hollandske fodboldstjerne Edgar Davis lagde vejen forbi CIFFFKIDS for at signere bolde. Han er en af iværksætterne bag hollandske MONTA.

Mio my Mio, som har været med i flere sæsoner, har også haft en positiv oplevelse:

"Vi har fået nye kunder hver dag. Og der har været stor interesse fra udenlandske indkøbere fra blandt andet Norge, Holland og Sverige. Vores forventninger til messen er helt klart indfriet", sige Henriette Sonne fra Mio my Mio.

Den optimistiske stemning på begge messer er i god tråd med en undersøgelse lavet af brancheorganisationen Dansk Mode & Textil blandt 340 medlemsvirksomheder. Her er meldingen, at flertallet af virksomhederne har tilpasset deres forretningsgange som en konsekvens af den økonomiske afmatning, og derfor ser de frem mod bedre tider i begyndelsen af 2010.

Stil & mode
Fra LINE&JO til LINE HALLBERG Atelier 

Der er smykker, man køber - og så er der smykker, man bliver ved med at vende tilbage til. For mig hører Line Hallberg til den sidste kategori. Hendes designs har en særlig ro og styrke, som gør, at de føles aktuelle år efter år - uden at være styret af skiftende trends.

Læs mere
Stil & mode
Moden 2025: 12 styles og accessories til sommerens garderobe 

Sommermoden 2025 byder på varme nuancer, naturlige materialer og et let og afslappet udtryk. Med farver som Mocha Mousse og Peach Fuzz i front handler det om stil med personlighed og ro.

Her ser vi nærmere på de farver og former, der præger sæsonen – og viser 12 produkter, der rammer tonen helt…

Læs mere
Stil & mode
Kend din type - find din stil 

En shoppetur kan hurtigt blive en lang og uoverskuelig affære, hvis du ikke har et klart billede af, hvad du leder efter. For mange handler det ikke kun om at finde den nyeste kollektion, men snarere om at finde tøj, der passer til ens personlige stil og proportioner.

Her får du fire enkle guides,…

Læs mere
Stil & mode
Stil: Lingeri til din figur 

Det super lækre franske lingeri mærke Aubade, der er kendt for en lang tradition for kombination af kreativitet og know-how, giver her deres hjælp til at udvælge de bedste typer lingeri til lige netop din kropsform.

Læs mere
Stil & mode
AW2024: Oversized silhuetter og statement pieces fra Stine Goya, GANNI og Nike 

Oversized og loose fit silhuetter er fortsat i fokus for efterår/vinter 2024-kollektionerne. Dét på en gang stilfulde og afslappede udtryk går igen i kollektionerne med elegante, løstsiddende bukser og blazere. Stine Goya, GANNI, Nike, H&M og ZARA lancerer deres bud på efterårets og vinterens…

Læs mere
Stil & mode
Et must have for enhver fashionista 

Bismark armbåndet er et smukt og elegant armbånd, der passer til enhver anledning og stil. Selvom armbåndet har en lang historie, holder den stadig den dag i dag, og er velegnet til både hverdag og fest - et must have for enhver fashionista.

Læs mere
Pinterest Facebook Twitter RSS Instagram
Nyhedsbrev
Tilmelding til KvindeGuidens nyhedsbrev
Gaveidéer
^