Topmenu

Kategori: Sundhed

For folk over 50 år kan en balanceøvelse give et praj om risikoen for slagtilfælde i fremtiden.

Forskning: Sammenhæng mellem balanceevne og levetid 

Kan du stå på ét ben og holde balancen i 10 sekunder? En videnskabelig undersøgelse bragt i det anerkendte britiske tidsskrift, British Journal of Sports Medicine, viser at folk i alderen 50 til 75 år, der ikke kan holde balancen på ét ben i 10 sekunder, har næsten dobbelt så stor risiko for at dø inden for de efterfølgende 10 år end dem, der kan.

Undersøgelse ser på sammenhængen mellem balanceevne og levetid

Gennem 12 år fulgte et internationalt forskerhold 1.700 mennesker i 50 til 75 års alderen med henblik på at undersøge forholdet mellem balance og dødelighed. Resultatet af undersøgelsen var tydelig: Risikoen for at dø inden for de efterfølgende 10 år var næsten fordoblet blandt de deltagere i undersøgelsen, der ikke formåede at balancere på ét ben i 10 sekunder.

Indledningsvist blev deltagerne bedt om at stå på ét ben i 10 sekunder uden yderligere støtte. De blev instrueret til at placere forsiden af deres frie fod på bagsiden af det modsatte underben, mens de holdt deres arme ned langs siden og blikket fremadrettet. Hver deltager fik op til tre forsøg på hver fod.

Dårlig balance og risikoen for demens, slagtilfælde og død

Efter at have taget højde for alder, køn og underliggende tilstande, var en manglende evne til at balancere på et ben i 10 sekunder forbundet med en 84% øget risiko for død uanset årsag.

Mens forskerne ikke kan forklare sammenhængen, så vurderer de, at resultatet af undersøgelsen er så tydeligt, at balancetesten kan fungere som en hurtig og objektiv vurdering af patientens dødelighedsrisiko".

At der er en sammenhæng mellem ens balanceevne og levetid, kan forekomme absurd, men tidligere videnskabelige undersøgelser omkring balanceevne og helbred, har tillige fundet en mulig sammenhæng mellem balance og risikoen for slagtilfælde, ligesom er er undersøgelser, der peger på en sammenhæng mellem dårlig balance og demens.

 

Kilde: 'Programme frequency, type, time and duration do not explain the effects of balance exercise in older adults: a systematic review with a meta-regression analysis', British Journal of Sports Medicine, 2022

 

 

Sundhed
Kan man tygge sig til en bedre hukommelse? 

At tygge maden grundigt forbindes normalt med fordøjelsen. Men forskning peger på, at vores evne til at tygge også kan hænge sammen med, hvor godt hjernen fungerer med alderen.k hjælper teksten.

Læs mere
Sundhed
Demens og livsstil: Nyt studie viser, hvilke risikofaktorer der forbindes med forandringer i hjernen 

Blodtryk, kolesterol, rygning og diabetes har ikke kun betydning for hjertet. De kan også hænge sammen med forandringer i hjernen, som senere kan spille en rolle ved demens. Det viser et nyt studie fra Lund Universitet, hvor forskere har fulgt knap 500 personer i omkring fire år.

Læs mere
Sundhed
Wegovy og hjertet 

Wegovy er mest kendt som vægttabsmedicin, men de senere år er præparatet blevet interessant af flere grunde end vægttab. Forskning viser nemlig, at Wegovy hos en bestemt gruppe patienter også ser ud til at kunne mindske risikoen for alvorlige problemer med hjerte og blodkar.

Læs mere
Sundhed
Type 2-diabetes - Ny viden om hjerte, nyrer og behandling 

Diabetes er langt mere end forhøjet blodsukker. Det er en kronisk sygdom, som over tid kan påvirke blodkar, hjerte, nyrer, øjne og nerver. Type 2-diabetes er den mest almindelige form, og antallet af danskere med sygdommen er steget markant de seneste årtier.

Læs mere
Livsstil
Forskning: Skærmtid er ikke bare skærmtid 

Mange timer foran fjernsynet er ikke det samme som mange timer foran en computer. Flere undersøgelser peger på, at det ikke kun handler om, hvor længe man sidder ned - men også om, hvad hjernen laver imens.

Læs mere
Sundhed
Næsten hver femte lever med meget generende smerter - kvinder rammes oftere 

Smerter i arme, hænder, ben, knæ, hofter og led er blevet en del af hverdagen for et stort antal danskere. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at 919.000 danskere over 16 år er meget generet af smerter eller ubehag i de dele af kroppen. Det svarer til næsten hver femte. I 2010…

Læs mere
Pinterest Facebook Twitter RSS Instagram
Nyhedsbrev
Tilmelding til KvindeGuidens nyhedsbrev
Gaveidéer
^