Topmenu

Kategori: Sundhed

Er det noget du har spist?

Er det noget du har spist? 

Bogen henvender sig til de 1,5 millioner der lider af allergi og beskriver hvordan man selv kan gøre noget aktivt for at få det bedre ...

Titel: Er det noget du har spist?
Forfatter: Anne Catherine Færgemann
Fotos: Jens Juncker-Jensen
Omfang: 128 sider
Forlag: Forlaget Olivia


<link https: clk.tradedoubler.com _blank>Bogen kan bestilles her ... >>

1,5 millioner danskere lider af allergi
Er du en af dem eller kender du en med allergi eller overfølsomhedssymptomer?
I bogen Er det noget du har spist? er der hjælp at hente. Man kan selv gøre noget aktivt for at få det bedre. Valg eller fravalg af bestemte fødevarer kan gøre en stor forskel. Bogen viser vej til en ny, sund livsstil, hvor man ved hjælp af blandt andet en særlig diæt indkredser og udelukker den mad, man ikke tåler og dermed undgår fremtidige reaktioner – og som gevinst får en højere livskvalitet. Bogen indeholder desuden gode råd til, hvordan man kan spise alsidigt og varieret fremover.

Er det noget du har spist? beskriver de forskellige former for fødevarereaktioner og deres symptomer, anviser muligheder for behandling og indeholder opskrifter til en hverdag uden allergier – alt sammen med udgangspunkt i cases og problematikker fra danske familiers hverdag. Der er et særligt kapitel om børn og fødevareallergi med gode råd til, hvordan man som forælder støtter sit allergiramte barn.
Bogen indeholder også videnskabelige vurderinger og tager fat på kendte og nye problemstillinger i forhold til et liv med allergiske reaktioner og symptomer. Men først og fremmest er den et positivt vidnesbyrd om, at det er muligt at gøre noget godt for sig selv, når man har fået konstateret, at man ikke tåler visse emner i den mad, man normalt spiser.
Bogen indeholder desuden opskrifter på lækker, sund, livgivende superfood som fx muffins, mysli-bar, helsegivende drikke og juicer, allergivenligt brød, desserter, snacks og andre lette og ’tungere’ måltider.

Fra bogens indhold:
• allergiske reaktioner og symptomer og deres behandling
• test dig selv
• lev godt med maden du tåler
• lev og spis godt uden fødevarereaktioner
• sund livsstil når du har allergi og fødevarereaktioner
• opskrifter

Om forfatteren:
Anne Catherine Færgemann er diætist med speciale i fordøjelsesproblemer, fødevarereaktioner, dysbiose og hormonelle forstyrrelser. Hun arbejder på en privat klinik og deltager på internationale konferencer om ernæring. Hun har tidligere udgivet Sund nu – afgiftning af krop og sjæl.

Sundhed
Antibiotikaresistens - Hvad er det, og kan udviklingen bremses? 

Der er skrevet så meget om faren ved antibiotikaresistens, at man næsten kan gyse ved tanken. Men hvad betyder det egentlig - og risikerer vi virkelig, at antibiotika en dag ikke virker?

Læs mere
Sundhed
Kan man tygge sig til en bedre hukommelse? 

At tygge maden grundigt forbindes normalt med fordøjelsen. Men forskning peger på, at vores evne til at tygge også kan hænge sammen med, hvor godt hjernen fungerer med alderen.k hjælper teksten.

Læs mere
Sundhed
Demens og livsstil: Nyt studie viser, hvilke risikofaktorer der forbindes med forandringer i hjernen 

Blodtryk, kolesterol, rygning og diabetes har ikke kun betydning for hjertet. De kan også hænge sammen med forandringer i hjernen, som senere kan spille en rolle ved demens. Det viser et nyt studie fra Lund Universitet, hvor forskere har fulgt knap 500 personer i omkring fire år.

Læs mere
Sundhed
Wegovy og hjertet 

Wegovy er mest kendt som vægttabsmedicin, men de senere år er præparatet blevet interessant af flere grunde end vægttab. Forskning viser nemlig, at Wegovy hos en bestemt gruppe patienter også ser ud til at kunne mindske risikoen for alvorlige problemer med hjerte og blodkar.

Læs mere
Sundhed
Type 2-diabetes - Ny viden om hjerte, nyrer og behandling 

Diabetes er langt mere end forhøjet blodsukker. Det er en kronisk sygdom, som over tid kan påvirke blodkar, hjerte, nyrer, øjne og nerver. Type 2-diabetes er den mest almindelige form, og antallet af danskere med sygdommen er steget markant de seneste årtier.

Læs mere
Livsstil
Forskning: Skærmtid er ikke bare skærmtid 

Mange timer foran fjernsynet er ikke det samme som mange timer foran en computer. Flere undersøgelser peger på, at det ikke kun handler om, hvor længe man sidder ned - men også om, hvad hjernen laver imens.

Læs mere
Pinterest Facebook Twitter RSS Instagram
Nyhedsbrev
Tilmelding til KvindeGuidens nyhedsbrev
Gaveidéer
^