"Undgå madspild og - og nyd julen med god samvittighed". Sådan lyder opfordringen fra forbrugerbevægelsen Stop Spild Af Mad.
"Julen er ensbetydende med en sand overflod af dejlig mad og derfor den perfekte anledning til at gøre en indsats mod madspild. Det minder vi i disse uger danskerne om i en landsdækkende Go-Card-kampagne på cafeer og restauranter. Ikke i form af løftede pegefingre, men formidlet med glimt i øjet."
siger Selina Juul, stifter af forbrugerbevægelsen Stop Spild Af Mad.
Ifølge Landbrug & Fødevarer genererer danskerne et årligt madspild på 680.000 tons. Det svarer til, at hver dansker årligt i gennemsnit smider over 63 kilo god og spiselig mad ud, hvilket igen mod-svarer over 7.000 kr. pr. gennemsnitsfamilie. Og ifølge chefkonsulent i Landbrug & Fødevarer, Klaus Jørgensen, er detailhandlens omsætning af fødevarer ca. 15 procent højere i december end gennemsnittet af årets øvrige måneder, så måske er det netop i december man kan gøre en indsats for at nedbringe omfanget af madspild.
"Vi spiser mere i julen, fair nok. Men alle kender også til julefrokoster og –middage, hvor der er tilberedt næsten vulgært store mængder mad, som ingen får spist, som ingen når at pakke af vejen, og som derfor ender i skraldespanden. Det virker forkert, at vi med den ene hånd støtter alverdens juleindsamlinger og med den anden madspilder tonsvis af god, spiselig julemad", påpeger Selina Juul.
Nissen der skal hjælpe os med at huske
Det omtalte Go-Card opfordrer til mindre madspild i julen og indeholder en kravlenisse, som man kan trykke ud af kortet og sætte op i køkkenet som en reminder om ansvarlig omgang med julens lækkerier. Stop Spild Af Mad Go-Card’et distribueres gratis i 400 udvalgte caféer og restauranter og 30 biografer over hele landet.
"Vi ved godt, at et enkelt Go-Card nok ikke revolutionerer de danske madvaner i julen. Omvendt tyder reaktioner fra mange danskere på, at kampen mod madspild har fået et vist tag i befolkningen", konstaterer Selina Juul.
Forbrugerbevægelsen Stop Spild Af Mad tæller i dag over 3.700 medlemmer og har i over et år sat madspild på dagsordenen i over 60 medier, dagblade, radio og TV. På bevægelsens hjemmeside findes gode råd til at minimere madspild.
Besøg Stopspildafmad.dk >>